To, že spoločná hra detí a rodičov je veľmi dôležitá, pravdepodobne tušíte. Ale čo keď na spoločnú hru s deťmi nemáme práve veľkú chuť? Máme hru predstierať a tváriť sa, ako nesmierne nás baví? Áno! Aspoň takto sa zhodli britskí vedci vo svojom výskume.
Vedci z University of Cambridge robili dva nezávislé prieskumy, kde sledovali hru s deťmi vo veku od 1 do 2 rokov a tiež od 3 do 4 rokov. Dokonca zašli tak ďaleko, že pozorovali predstieraný záujem matiek o hru so svojimi deťmi, ktoré prechádzali obdobím depresie a to, ako to vplýva na ich deti. Podľa informácií časopisu BMC Psychology výskum ukázal, že ak maminky trpia úzkosťou alebo depresiou, nemajú až taký veľký záujem hrať sa so svojimi deťmi. Tiež sa zistilo, že deti, ktoré sa hrali s maminkami ktoré svoj záujem o hru aspoň predstierali, mali v staršom veku menej problémov so správaním.
Preto je na mieste denne tráviť s deťmi čas spoločnou hrou, keďže práve v útlom veku sa pri nej stimulujú dôležité funkcie mozgu. V dnešnom článku sme sa preto zamerali na aktivity, ktoré sú na spoločnú hru rodičov a detí veľmi vhodné.
Spoločenská balančná hra prinesie nielen zábavu, ale aj tréning koordinačných zručností a jemnej motoriky vašich detí. A možno aj tej vašej 😊 Počas hry sa deti zoznámia s veľkým množstvom zvieratiek a naučia sa pomenovať farby. Okrem toho si myslíme, že zabaví nielen deti, ale hra kde opatrnosti nie je nikdy dosť, bude baviť aj vás!
Zvieratká sú hlavnými hrdinami aj tejto sady hier pre najmenších. Oceníte ich variabilitu, keďže sa môžete pri výbere rozhodovať podľa nálady vášho dieťaťa. Či už sa spolu zahráte pexeso, loto, budete chytať zvieratká na magnetické udice alebo si vyberiete hru na lesnej cestičke, zakaždým je to pre dieťa nová hra s novými pravidlami a podnetmi.
Možno ste dúfali, že dieťa sa samo zahrá najlepšie so stavebnicou. Najmä takou, ktorá nepotrebuje návody a výsledok závisí predovšetkým na fantázii dieťaťa. Nie vždy je tomu tak a samostatnosť pri hre môžete skutočne očakávať skôr pri deťoch od 3 rokov. Dovtedy budú vašu spoločnosť deti vždy vyhľadávať. Spoločné budovanie koľajníc a mesta, súhra pri hre s vláčikmi a hra plná zvukov bude určite pre deti raz jednou z nezabudnuteľných spomienok na detstvo.
Hra pri ktorej deti trénujú svoj hmat a vy sami budete musieť trošku podvádzať! Aspoň ak chcete docieliť, aby ste vaše dieťatko motivovali pomenovať zvieratká, ktoré len pomocou hmatu hľadá v domčeku. Samozrejme, občas je na mieste aj to, aby ste sa víťazom stali vy. Veď aj to sa v živote stáva.
Aj spoločná hra na povolania je pre deti v predškolskom veku veľkým lákadlom. Imitovanie dospelých im prináša pocit, že predsa len sú už veľkými. Skúste sa zahrať na lekára, zverolekára alebo zubára, pokojne buďte pacientom, ktorého zakaždým trápi iný problém. Alebo spolu ošetrujte plyšové zvieratká, lekárom bude dieťa a vy asistentom. Určite vám to bude stáť obom za to.
S večerom vám asi energia postupne ubúda, aj keď nie vždy to platí pre naše zvedavé deti. Vtedy sa oplatí zobrať do ruky peknú detskú knihu, ktorá vie byť veľmi peknou alternatívou. Hľadajte leporelá plné obrázkov alebo krátke príbehy doplnené o pekné ilustrácie. Správna kniha vie získať pozornosť aj tých najväčších neposedkov.My veríme, že sa so svojimi deťmi radi hráte. Rovnako však vieme, že niekedy máme pred sebou aj veľa iných povinností a občas sa nám aj jednoducho nechce hrať. Zlatá stredná cesta je aj v tomto prípade riešením, či už sa venujete aktívnej hre alebo vám deti len robia spoločnosť a pomocníkov pri bežných denných činnostiach. Aj to je totiž rovnako dôležito strávený spoločný čas.
Zdroje: www.pedalhub.net , www.bmcpsychology.biomedcentral.com